Domowe zabawy logopedyczne

Dzieci, które rozpoczynają karierę przedszkolaka, mówią jeszcze "po dziecinnemu”. I właściwie nas to nie dziwi. Robi to najczęściej tak zabawnie i rozczulająco, że czasem można przegapić moment, kiedy dziecko powinno już prawidłowo artykułować dźwięki.

Warto więc już z małymi dziećmi zacząć wykonywać proste zabawy logopedyczne, które pozwolą zapobiec powstawaniu wad wymowy, tym bardziej, że dzieci zazwyczaj bardzo lubią bawić się buzią. Zabawy takie polegają na naśladownictwu, poprawie koncentracji i uwagi, a także poznaniu własnych możliwości oddechowych i ruchowych z obszaru twarzy i jamy ustnej.

Mogą to być np. zabawy z wykorzystaniem oddechu. Ważne jest to zwłaszcza u tych dzieci, które stale oddychają przez usta. Poprzez takie zabawy można nauczyć je oddychania przez nos. Jak więc się bawić?

Udawanie psa: dziecko otwiera jak najszerzej buzię, język na brodzie i głośno wdycha i wydycha powietrze.

Zabawa w wąchanie: Dziecku dajemy do wąchania różne zapachy, np. kwiatów, owoców, warzyw. Podczas tej zabawy ćwiczymy oddychanie nosem. Zaczynamy od wdychania i wydychania powietrza nosem, w kolejnym etapie wdech następuje przez nos, a wydech ustami. Zabawę można też potem urozmaicić, dodając do tego rozpoznawanie. Dziecko wącha, ale z zamkniętymi oczami.

Dmuchanie nosem: zabawa przydatna przy nauce wydmuchiwania nosa podczas kataru. Dziecko przy zamkniętych ustach stara się wydmuchać powietrze nosem na lusterko. Jeżeli pojawi się mgiełka, oznacza to, że wydech był prawidłowy.

Inne zabawy doskonalące wydech ustami i wdech nosem to: dmuchanie na rozsypane liście, udawanie, że studzimy zupę, chuchanie w dłonie, gaszenie świeczek różnej wielkości, dmuchanie na balony, zawieszone na różnej wysokości, itp.